Türk milletinin kalbini besleyen, adeta kalbimizin ana atardamarı olan rûhi güçlerimize vurgu yapmak, bu aziz millete Hazreti Peygamberin Veda Hutbesindeki, Gazi Alparslan’ın Malazgirt’teki sesiyle seslenmek istiyorum.
19.11.2021 11:34
2 yorum
831 okunma
Yüreğinize Dokunmak…
İbrahim Gülsu

GÖK ÇADIRINIZ, GÜNEŞ TUĞUNUZ…

Türk milletinin kalbini besleyen, adeta kalbimizin ana atardamarı olan rûhi güçlerimize vurgu yapmak, bu aziz millete Hazreti Peygamberin Veda Hutbesindeki, Gazi Alparslan’ın Malazgirt’teki sesiyle seslenmek istiyorum.

Hayat, dirilik demektir. Diri değilseniz, hayat alanında yoksunuz. Hayatın, yaşıyor olmanın ilk belirtisi harekettir. Bilebildiğimiz evren, zerreden kürreye sürekli hareket halindedir. Kâinatta hareket biterse, kıyamet kopar, madde yok olur.

Bu aziz milletin, hareketten, dirilikten kopması onun kıyametidir. 

“Hareket” dünyaya meydan okuma; dünyayı, beşeriyeti, coğrafyayı ve hayatı nizama sokma çabasıdır. 

İnsanın kıyameti; hareketsizliği, üretimsizliği, hayatı tekrara dönüştürmesidir. Allah buyuruyor ki: “Bir işi bitirdiniz mi hemen başka bir işe koyulun.”

Bir millet, bir insan üretken olduğu sürece bir değer ifade eder. Onun için “taş üstüne taş koyanın” deriz.

Allah’ın Resül’ü “İki günü birbirine eşit olan ziyandadır.” derken; irfan sahibi bu millet de inancından mülhem “Harekette bereket var.” der. 

KARZ-I HASEN, hayır duygusu, “Veren el, alan elden üstündür.” anlayışı toplumun ve bireyin hayat dinamizmini besler.

Türk kültürünün, yol verici değil, yol açıcı; dinamik, tanzimci, inşacı, karakterinden de bahsetmek istiyorum. O dinamik ruh ki oyun kurar, oyuna gelmez. O ruhun, “dünya, insanlık” diye bir kaygısı vardır. Dünya onun etrafında döner. O merkezdir, belirleyicidir.

Üç yüz yıldır yaşadığımız “Fetret Dönemi” bizi yanıltmasın. Her devletin bir ömrü vardır.

Bu aziz millet, ne zaman ki “dünyalılar”ın etrafında dönmeye başlamış; öz güvenini, öz hareketini kaybetmiş, o zaman kabuğuna çekilmiştir. Hâlbuki benim kabuğumun sınırı yoktur. Allah’ın buyruğu neyse hayal sınırım odur. Çünkü, Türk milleti ilahi buyruk eri, cündûllahtır. Cündûllahın görevi “Yeryüzünde fitneden, fesattan eser kalmayıncaya, sükûnet sağlanıncaya, din Allah’ın dini oluncaya dek savaşın.” ayetiyle biter. Bu millet, hükmedilen değil, hükmedendir. Buyruk alan değil, buyruk verendir. Basiret, feraset sahibidir. İşte bu ruh ki durma bilmez yürür.

Nereye? Kainatın hakimi olmaya; yaratılışın, eşyanın, ilmin sırrını keşfetmeye; “gök çadır, güneş tuğun” oluncaya… 

Bugün için yürümek yetmez, uçmak gerekiyor. Çünkü; kutsalı, ahlâkı olmayan, ilâhlık iddiasında olanlar koşuyor. Aramızdaki bilgi, teknoloji mesafesi çok açılmış.

Ey Müslüman, Ey İslam’ın Diriliş Eri Türk Milleti, Mehmet’im;

Yüzyıllardır içinde olduğun meskeneti, uyuşukluğu üzerinden at. “Allah’ın yardımı ne zaman?” deme. Fiili duada bulun. Sen halini değiştirmezsen, Allah’ın yardımını bekleme. Allah, hareket halindeki topluluklara; çalışan, üreten, ürettiğini tüketen milletlere yardım eder.

“Kader” adı altında, o kutsal teslimiyet duygunu oyun kuruculara sömürtme.

Kendine dön. Coğrafyana dön. Bak dedem ne güzel demiş: “Yatan aslandan gezen tilki iyidir.” “Boş durma, beleş çalış.”

 Bu sözlerden ibret al.

Bilge Kağan… “Birlik olursan ilini töreni kim bozabilir?” demez mi?

Hani Dedem Korkut da demez mi ki: “Yiğit odur ki bir behresi ola. Behresiyle isim ala. Behresi yoksa adsız kala.”

Bu çağda benim behrem ne ola? Düşünmem, fikretmem gerek.

İlacı, aşıyı, teknolojiyi, bilgiyi kâfir bula; devasa atölyeleri, laboratuvarları kâfir kura, ben de onların ürettiğine müşteri ola! Yakışır mı bu acziyet bana?

Ey Ümmet, Ey Türk Milleti, düşmeli miydik bu hâle?

Allah’ın emrini anlamadık hâlâ. Müslümanın teheccüdü gece kalkıp, sadece namaz kılmak değildir. Müslümanın teheccüdü, niyazı; fikretmek, akletmek, düşünmek, ümmet için bilgi üretmek, bulmak; laboratuvarlarda, atölyelerde, ilim sahasında sabahlamaktır.

Dua sahada kıymetlidir. Yatakta dua miskinin işidir.

Hayat enerjini, ilmi gayretini Allah’ın ipine sarılarak besle. Allah’tan asla ümit kesme. Allah; ilmi, bilgiyi çalışana verir. Çalışmazsan; yirmi yaşında ölür, yetmiş yaşında gömülürsün. 

Senin görevin yeryüzünü nizama sokmak, ıslah etmek ve mazluma döş, zalime baş olmaktır. Bunun temel şartı çalışmaktır. En asgarisi, çağın bilgisine, teknolojisine ulaşmaktır.

Yüz yıllarca kâfirin fesadına, fitnesine, zulmüne uğramışsın. Bizim “tarlamızı” başkaları defalarca sürmüş. Hâlâ sürmeye devam ediyor.

Batı’nın ve uzantılarının kapısında beklemek; onlardan akıl, bilgi, teknoloji, ürün, para almak; onuruma, izzetime dokunuyor. M.Akif’in ifadesiyle: “Ey Şark, bu kadar zulüm, zillet, acziyet seni uyandırmaya yetmedi mi?”

Ey Türk Milleti,

Allah’ın sana verdiği “cündûllah” sıfatını hatırla. Allah seni dirilik, canlılık, sürat, hareket üzere yaratmıştır.

 Ey Hira’nın Çocukları, dün bineğin attı. Bugün bineğin bilim, teknoloji, bilgi. Halit Bin Velid’im, Kürşat’ım bak bineğini Olimpos’un çocukları elinden almış; bineği, son sürat koşturuyor. Bu evrende daha ne kadar yaya kalacaksın? Haydi yüreklen. Sen yolunda bulunursan Allah bize bilmediklerimizi öğretir. Yeter ki geleceğin rüyana girsin. Unutma, rüyana girmeyen hedef senin değildir. Gündüz tuzlu yemek yiyenin rüyada göreceği sudur, bilesin.

Hayalin olsun, yüreğine eş, evreni kuşatan; canlıyı öldüren değil yaşatan; ürettiğini tüketen, tükettiğini üreten; sonucu değil, sebebi konuşan; yol veren değil, yol açan ol.

Bak “İmdat!” diyor Filistin, Mayemmar, TÜRKİSTAN.

Haydi; sana güneş tuğ, gök çadır olsun vatan.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
2 yorum yapıldı
Artık Anlayalım Şeref için peşinde koştuğumuz Dünya
Artık Anlayalım Şeref için peşinde koştuğumuz Dünya Bizi batağa saplıyor görelim artık Nemiz. Varsa verelim Şeref ve itibar yolu Hak İÇİN Allah için yola koyulmaktır.
Yorum Ekleyen: Abdullah suphi aydın     22.11.2021 23:43:32
Teşekkürler
Doğru söze ne denir: "Bu aziz milletin, hareketten, dirilikten kopması onun kıyametidir. "
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     20.11.2021 10:47:45
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya