Bir işi yapmanın en bariz şartı, o işi yapmaya kişinin layık olması gerektiği vurgulanır lakin layık olmanın ne demek olduğu sorulunca da kem küm…
28.02.2022 09:05
177 okunma
Sağlıklı Düşünme ve Konuşmaya Dair
Şakir Albayrak

Bir işi yapmanın en bariz şartı, o işi yapmaya kişinin layık olması gerektiği vurgulanır lakin layık olmanın ne demek olduğu sorulunca da kem küm…

Türkiye’de, meri mevzuata göre liyakati ehliyetin belirlediği tamamen gözden kaçırılıyor. Liyakat kavramı, “Bizim adamsa bu işe layıktır.” anlayışını aşamıyor. Meselâ, bir okulumuza Türkçe öğretmeni ihtiyacımız var. Bu işe kim layıktır? Bu işe Türkçe öğretmeni yetiştiren herhangi bir okuldan diploma almış olanlardan her biri. Siz mesleğinde kıdemli olanı arıyorsanız oda mümkün. Öğretmenin liyakatinin sebebi kıdemi değil ehliyetidir(Diploma) “Ehliyet” deyince 30-40 yıl öncesine kadar şimdilerde “Sürücü belgesi” dediğimiz belge geliyordu ki ”Şoför ehliyetnamesi” deniliyordu. Ehliyet, bir işi yapamaya yeterliliğin bariz göstergesidir ki bu da o işi yapamaya layık olunduğunu gösterir. Çalışmak için  Ehliyetli ve liyakatli olmak bile yetmiyor. Yapılacak işin işvereni tarafından salahiyettar kılınmanız da gerekiyor. Ehliyet ve liyakatinizin derecesi ne kadar yüksek olursa olsun, işveren tarafından yetkilendirilmedikçe layığınıza kavuşamazsınız. Antipati duyduğumuz birine bir mevki tevcih edildiği zaman o kişinin ne yapacağının bilinip bilinmemesine bakılmadan hemen vaveyla kopuyor(Namık kemak Beg misiniz?). Önce ehliyet ve liyakat lazım. Hâlbuki kişinin ne ehliyetinden ne de liyakatinden haber vardır. Sadece kişinin şahsına veya siyasal görüşüne muhalifizdir. Başkaca da bilgimiz mevcut değildir.

Devlet için lazım olan adalettir, eşitlik de değildir. Pehlivanî biri ile çiroz birini aynı işte çalıştırırken eşitlik olsun diye eşit ölçüde yemek verirseniz biri açlıktan ölür alimallah. Esas olan adalettir. Esas mesele de budur zaten. Bunu temin edemedikçe sosyal hayatta huzur ve sükûn zaafa duçar olur.

Kullandığımız dilimizin tedavülde olan, yabancı dillerden gelme de olsa kelimelerinin anlamlarını yeterince bilmeden anlaşma sağlamamız imkansızlaşır. Eski Türkçede olup halen kullanımda olmayan “Utku” kelimesini “Zafer” manasında kullanıp komik durumlara da düşmemek lazım.

Anlatmamız gereken her konu için gerekli kelimeleri bilmek anlatımı kolaylaştıracağı gibi anlaşılmayı da temin eder. sizi anlamayana ne konuşursanız konuşun ne yazarsanız yazın miskale zerreten etkiniz ve de faydanız olamaz. Anlattıklarınızın tamamı, onun anladıklarından ibarettir. Konu bağlamında muhatabın anlamadığı veya anlayamadığı kelimeler olacaksa kullanmaktan da kaçınılmamalıdır. Kaçınılırsa dinleyenlerin öğrenmesinde yarar olacak kelimelerin ve dahi anlaması gerekenlerin iyice kısırlaşmasına sebep olunur.” Yazı yazarken zaman zaman az kullanılan bir kelimeyi yazmam gerektiğinde bu kelime, herkes tarafından da benim anladığım gibi mi anlaşılıyor?” sorusunu kendime sorup durumu, sözlükten kelimenin anlamını bularak değerlendirip emin olduktan sonra yazarım. Bu demek değildir ki okuyucunun bilmediğini düşündüğüm her kelime için sözlük kullanıyorum.

Yazıyı okuyan veya konuşmacıyı dinleyenler zaman zaman da sözlük kullanmayı ihtiyat edinmelidirler. Her meseleyi herkesin anlayacağı kelimelerle anlatmayı ilke edinsek bir süre sonra birimizin, diğerimizi anlayabilmesi için konuşacak veya yazacak kelime bulmakta güçlük çekeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Şakir albayrak, Çekmeköy, 27.02.2022,17.28

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya