Allah’ın selamı üzerinize olsun.
15.03.2022 08:34
1.281 okunma
Barışın, Adaletin ve Mazlumların Hamisi Olmak
İbrahim Kumaş

 

          Allah’ın selamı üzerinize olsun.

      24 Şubat 2022’de Rusya Ukrayna'ya savaş açtı. Savaş devletler ve milletler arasında en şiddetli, yakıcı ve yıkıcı ilişki biçimidir. Doğal olarak savaş, ilişki biçimlerinden en istenmeyenidir. İnsanların hayatlarını kaybetmelerine; yerlerinden yurtlarından edilmelerine, ekonomilerin çöküşüne; çevrenin ve yerleşim yerlerinin tahrip edilmesine sebep olmaktadır. Ateş düştüğü yeri yakmakla birlikte yeni dünya düzeninde düştüğü yerle sınırlı kalmayıp bütün dünyayı etkilemektedir.

      Birleşmiş Milletler (193) üyesi olan bir teşkilattır ve dünya barışına ve güvenliğine katkı sağlaması beklenmektedir. Ancak son yıllarda yaşanan hiçbir savaşlarda bu anlamda herhangi bir katkısı görülmemektedir. Dünyanın dört bir tarafında haksız ve hukuksuz işgaller zulümler, sömürüler devam ederken hiçbir şey yapmamakta hiçbir etkisi olmayan kınamalarla yetinilmektedir.

      ”Bad’el harab-ül Basra.” Basra harap olduktan iş işten geçtikten sonra da bir anlamı olmamakta hatta deyim yerinde ise Basra’nın harap olmasına göz yumulmaktadır.

      Ukrayna’da Dünyanın gözü önünde bir insanlık dramı yaşanmaktadır.

      Gücü elinde bulunduranlar hiçbir sınır, hak ve hukuk tanımamaktadırlar. Hak, sadece gücü olana verilmektedir.

     Irak’a müdahale edilirken kitle imha silahlarının olduğu iddiası bugün için Ukrayna’daki savaşa müdahale edilmeme  gerekçesi olurken; demokrasi ve insan hakları gibi gerekçeler haksız işgallere kılıf olabilmektedir. Tüm bunları yaparken  en ufak bir insaf ve merhamet emaresi de göstermemektedirler.

      Türkiye olarak bölgemizde ve dünyada irademizi icraya muktedir olarak barışın, adaletin ve mazlumların hamisi  olmak gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya