16.03.2022 12:27
289 okunma
MERTLİK
Durdu Şahin
 
 
Realiteyi dillendirmek, doğruları doğru bir üslupla sunmak, kaliteli insanları desteklemek, hadiselere objektif bir şekilde bakabilmek, her daim millî ve manevî değerlerden beslenmektir, mertlik.
 
İlini, töresini, yöresini, dilini her türlü fenalıktan koruyabilecek bilgi, ahlak ve cesaretle donanmak, zalimlere boyun eğmemek, erdemli insanlarla, kurduğu dostluğu sürekli diri tutmak, müspet insanlarla dostluğu mütemadiyen kuvvetlendirmektir, mertlik.
 
Nefse ve nefislerine uyup şaşırmışlara karşı dikkatli ve tedbirli davranmak, uygunsuz tavır ve davranışlarla oyalanmamaktır, mertlik.
 
Hayırlı işlere hayırhah hislerle yönelmek, haramdan ve haramilerden, şeytanın ve şeytanlaşmış insanların desise ve hilelerinden korunmak, gönlünün saflık ve temizliğini, akıl ve ruh sağlığını her daim koruma azmiyle yürümektir, mertlik.
 
Duyarlı; sağduyulu, iffetli ve izzetli, kararlı, kadirbilir özelliklere, güzelliklere sevgi ve sempatidir, mertlik.
 
Varlığı; dünyevi yönelişlerle, insana ve insanlığa faydasız işlerle değil, vakar, irade, dürüstlük, cömertlik, prensiplerine bağlılık, fedakârlık, bilgi, bilim ve ahlakla demirden daha sağlam eylemektir, mertlik.
 
Yüzeysellikler, cehalet, türlü tūrlü faziletsiz, davranışlar ve görüşlerle vaktini heba eylememektir, mertlik.
 
Necip milletimize, ümmete, masum ve mazlumların cümlesine saygı duymak, mutluluk ve başarıları için yılmadan, usanmadan, korkmadan, hiçbir şer odak ve mahfilden ürkmeden çalışmaktır, mertlik.
 
Yüceler yücesi Allah'a, Allah’ın kulu ve resulü, son peygamber, zirve insan Peygamber (s.a.v) Efendimize, kurtuluş ve yüceliş kaynağı dinimize, şanlı devletimize ömür boyu sâdıklıktır, mertlik.
 
Durdu Şahin
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya