Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde bulunan "Kabe'yi" ziyaret için hacca giden hacı adaylarının, Kurban Bayramından birgün önce Mekke yakınındaki Arafat dağı eteklerindeki "Arafat Meydanı" sahasında bulunmaları (vakfe), haccın üç önemli rüknü olan farzından biridir.
30.04.2022 03:21
97 okunma
Arafa" Günü ve Anlamı
Kemal Cengiz

Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde bulunan "Kabe'yi" ziyaret için hacca giden hacı adaylarının, Kurban Bayramından birgün önce Mekke yakınındaki Arafat dağı eteklerindeki "Arafat Meydanı" sahasında bulunmaları (vakfe), haccın üç önemli rüknü olan farzından biridir.

İşte böylesi önemli vazifenin yapıldığı yerin adına izafeten bugüne de "Arafa günü" denilmiştir

"Arafat" kelimesinin sözlük anlamı ise "tanışma, buluşma, barışma" demektir. 

Dini kaynaklarımızda Hz. Adem babamız ile Hz. Havva anamızın cennetten yeryüzüne indirdiklerinde buluştukları, barıştıkları ve tanıştıkları yer olduğu söylenir.  

Her vazifesi (menasik) temsili bir anlam taşıyan haccın, "olmazsa olmaz" (Ebu Davud, 1949; Nesai, 3044; Tirmizi, 2985; İbni Mace, 3015) önemli rüknü olan "Arafat buluşması (vakfe)", mahşer gününde insanların Allah huzurunda hesap vermeleri için toplanacakları "haşir gününü (mahşeri)" temsil etmektedir.

Dini terimlerimizi bozup tahrip etmekte mahir olan medyamız ve Türk Dil Kurumu, "Arafa" kelimesinin aslı Arapça okunuşuna göre de bu şekilde bütün "a" harfleri kalın sesli olarak "Arafa" şeklinde okunduğu halde;  inceltip bozarak "AREFE", bazıları da daha da incelterek "ARİFE" şeklinde söylemektedirler. 

Aslını bilmeyen halkımız da bu yanlışı doğru kabul ederek "kültürlü görünmek" adına böyle söylemek suretiyle yanlışı doğru söylediğini sanmaktadır. Edebiyatımızda böyle ifadelere "galat-ı meşhur" denir.

Hatırımızda kalması için bir kez daha hatırlayalım, bugünün doğru adı, ARAFA'dır !

Hepimize mübarek olsun !

01.05.2022

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya