Çanakkale Deniz Savaşını 18 Mart'ta kaybeden İngiliz ve Fransızlar denizden geçemeyeceklerini anlayınca karadan geçmeyi denediler. Sömürgelerden toplayıp eğittikleri askerleri önce Mısırda topladılar, sonra 75 bin askeri 89 büyük gemi ile 10 Nisan'da Limni adasına, buradan çıkarmanın yapılacağı yerlere taşındılar.
16.05.2022 10:06
197 okunma
Çanakkale'de Kara Savaşları
Abdurrahman Zeynal

Çanakkale Deniz Savaşını 18 Mart'ta kaybeden İngiliz ve Fransızlar denizden geçemeyeceklerini anlayınca karadan geçmeyi denediler. Sömürgelerden toplayıp eğittikleri askerleri önce Mısırda topladılar, sonra 75 bin askeri 89 büyük gemi ile 10 Nisan'da Limni adasına, buradan çıkarmanın yapılacağı yerlere taşındılar.  

General Liman Von Sanders'in Tahminleri Tutmuyor  

Osmanlı devleti geçen süre içinde 5. Orduyu kurdu. Ordu iki kolordudan oluştu. Kolordunun biri Anadolu yakasında diğeri Rumeli yakasında konuşlandırıldı. Başlangıçta asker, silah ve malzeme noksanlığı en üst düzeyde iken zamanlar yüzbinlerce Mehmet Gelibolu'ya getirilmişti. Bu şartlar altında; Osmanlı Ordu komutanlığına Alman Liman von Sandres Paşayı getirmiş, pek çok alman subayı görevlendirilmişti. Liman Paşa planları yaparken İngilizlerin Saros körfezi ve Anadolu yakasındaki Beşike'ye çıkarma yapacağını ileri sürmesine karşılık Türk subaylar, özellikle Kaymakam Mustafa Kemal düşmanın Anzak koyu, Suvla'ya çıkacaklarını ifade edip buna göre tertip alınmasını istemişti. Liman paşa yine düşmanın karaya çıkmasına izin verilmesini, düşman yerleştikten sonra cepheden hücum ederek düşmanın mağlup edilmesini istemiş, Türk Subaylar aksine düşman daha kıyıya ayak basar basmaz hücum  edilerek düşmanın karaya çıkmaları engellenmelidir görüşünü ileri sürmüşlerdi.  

Yarbay Mustafa Kemal Tarih Sahnesine Çıkyor 

25 Nisan'da İngilizler Seddülbahir, Ertuğrul tabyalarını, Fransızlar Kumkapı, Orhaniye tabyalarını topa tutarken asıl çıkarma yapacakları "Anzak koyuna, Suvla'ya, Morto koyuna" top atışı yapıyorlardı.   

Halbuki çıkarmanın olduğu bölgede yeteri kadar askerimiz yoktu. Şartlar aleyhimizeydi. 27. Alay komutanı Mehmet Şevki Bey ve askerleri muazzam direniş göstermiş, fakat düşman çokluğu ve ateş gücü karşısında ermişlerdi. Her şeyin kaybedildiği anda 57. Alay Mustafa Kemal'in komutasında cepheye yetişerek çarpışmaya girmiş, Yarbay Mustafa Kemal, askerlere şu tarihi emri verdi: “Size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar kaim olabilir.”  Bu muharebede 57. alayın 950 askeri şehit olmuş, fakat zaferde kazanılmıştı. Bundan sonra 8,5 ay sürecek savaşlarda 27. ve 57. alayın askerleri zamanla şehit düşecek fakat düşmana adım attırmayacaklardı. 

 15. Tümen ve Kanlı Savaşlar 

3 Mayıstaki muharebelerde 15. Tümenin 16.000 askerinden ancak 3500 sağ, diğerleri şehit olmuştu. Çatışmalar denizden topçu atışları, havadan uçaklar ile bomba yağdırmaktadır. Napalm bombaları düştüğü yeri yakmakta, yıkmaktadır. Buda yetmemiş gibi zehirli İngiliz çivileri atılarak zaten ayakkabısı olmayan Mehmetlerin topuklarına batmakta ve ilerleyen günler biçare Mehmetlerin ayağı kangren olarak kesilmesine sebep olmaktaydı. 

Tüm bu acılar yaşanırken Lord Fişher "Allah kahretsin şu Çanakkale'yi orası hepimizin mezarı olacak" demesine karşılık savaşmayı sürdürme konusunda geri adım atmayacaktı.   

10 Mayıs muharebeleri kanlı geçmiş, 160 Anzak ölürken 10000 askerimiz şehit olmuştu.  

Sabah Ezanları Okunurken  

Düşman askerlerinin içinde Müslüman askerlerin olduğunu fark eden Tayyar Paşa Sabah şafakla birlikte 50 güzel sesli Müezzine yüksek sesle "ezan okutunca" karşı tarafta kıpırdanmalar başlamış, kağıtlara yazı yazmış taşlara sarak atmış, siz kimsiniz ezan sesi duyduk. Türk tarafından cevapta; Biz Asakir-i Osmani Askeriyiz ya siz kimsiniz.? Hint Müslümanları karşılarında Osmanlı askerinin olduğunu anlayınca savaşmaktan vaz geçmiş, İngiliz oyunu geri tepmişti. Askerler geri çekilmiş, durum Hint Müslümanlarının memleketinde infiallere sebep olmuştu. 

Karıncalar Bitleri Yiyor 

Asker kir ve pislik içindedir. Bitlenmiştir. Tifo tifüs yaygınlaşmakta. Bitlerden kurtulmanın tek çaresi Fanilaları çıkarıp karınca yuvalarının üzerine koymaktı. Karıncalar bitleri yiyor, aylar sürecek savaşta karıncalar Mehmedin yanında savaşa iştirak ederek ikinci düşman olan bitleri yiyorlardı. Ölü askerlerin cesetleri üzerine konan sineklerde bir başka dertti. Sinek vızıltıları, kulakları sağır edecek derecede artmıştı. 

25 Nisan'da İngilizlere geçit vermeyen Ezineli Yahya Çavuş ve 63 kahraman askeride yad etmek lazım. Bu kahramanlardan geriye kalan Yahya Çavuş ve arkadaşları 5 Haziran Zığındere hücumunda şehit olur vatana karşı görevlerini bi hakkın yerine getiriler. 

"Bir kahraman takım ve Yahya Çavuştular. 

Tam üç alayla burada gönülden vuruştular. 

Düşman tümen sanırdı bu şaheser erleri,  

Allah'ı arzu ettiler, akşama kavuştular". 

Yüksek sırt, Kanlı sırt, Kabatepe, Conkbayrı  muharebelerinde  düşman çok sayıda kayıp vermiş, Anzak komutan "Türkler çılgınca saldırıyor, kuvvetlerimizi geriye gemiye bindirelim" demekten başka çare bulamıyorken, Türklerin 2000 kaybı oluyordu. Düşman Ölülerinin ve şehitlerimizin defnedilmesi, yaralıların alınması için geçici ateş kes anlaşması ilan edilmişti.  

Burada bir ayrıntıyı ifade etmeme müsaade edin: "Savaşın tüm cephelerde uzaması Almanların işine geliyordu. Savaş ne kadar farklı cephelerde uzarsa Alman askerleri o kadar rahat eder anlayışı hakimdi". 

Anafartalar Zaferi Ve En Kanlı Savaş  

9 Ağustos'ta birinci Anafartalar muharebeleri başlıyor ve Mustafa Kemal düşmanı bozguna uğratarak Tarihe birinci Anafartalar zaferi olarak geçiyor.  10 Ağustos Savaşın en kanlı günüdür. 18000 şehit verdiğimiz gündür. Conkbayrı ve civarı düşmandan temizlenir. Ogün toplam ölen sayısı 30.000'dir. 

25 Ağustos'ta İngilizler gizlice 25.000 askeri Suvla körfezine çıkardılar. Yeniden ciddi ve acılarla dolu bir çatışma başladı. Ancak siper savaşları, Tünel savaşları, lağım savaşları şeklinde savaş uzayıp gitti....... 

İngilizler Hamiltonun yerine General Monro getirdiler. 

Eylül, Ekim, Kasım aylarında lağım savaşları, mevzi savaşları, siper savaşları devam etti.  

Düşman Çareyi Kaçmakta Buluyor  

Artık düşman çekilmeye karar vermiştir. Lakin bunun gizli olması gerekir... Her yol denenir ve sahte asker maketleri, yakılan ateşler çıkarılan dumanlar dikilen kızıl haç bayrakları örtme faaliyetleridir. 

Soğuklar başlamış Türk tarafında askerler perişandır. Cephede yiyecek yoktur. Giyecekler zaten çok kötüdür . Tam bir felakettir. 

İtilaf devletleri savaşı kazanamayacaklarını anlamış kaçış yolları aramaktadır. Kasım ve Aralık ayları oyalama, gizleme, sahte kıyıya çıkışlar birbirini izler..  Tek tük yapılan ateşler tam bir örtme faaliyetidir. Binlerce askeri kıyıdan Limni adasına tahliye ederler. 19 aralıkta Gelibolu'dan,  9 ocakta Seddülbahirden çekilen 35.000 asker ile Çanakkale'de düşman kalmamıştır. Savaşı Türk milleti kazanmıştır. 

Bu savaşta 100 Alman askeri ölmüştü….

 

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya