Bu yazımda, "sağolsunlar" sadece hayatta olduklarını "hazır kart" mesajlarından anladığım bazı sosyal medya dostlarımdan bahsetmek istiyorum.
27.05.2022 10:36
412 okunma
“Hazır Kart" Çerez Mesajlar Gönül Doyurmaz!
Kemal Cengiz

Bu yazımda, "sağolsunlar" sadece hayatta olduklarını "hazır kart" mesajlarından anladığım bazı sosyal medya dostlarımdan bahsetmek istiyorum.

Yüzüyüze hiç tanışma fırsatı olmadığı halde,  paylaştığım yazılarımdan beni tanıyıp "tebrik ve teveccühlerini"  esirgemeyen  yüzlerce "gıyabi" dostlarıma sözüm yoktur.

Söyleyeceklerimin esas muhatabı, birkaç satırla da olsa Allah için birşeyler yazıp paylaşabilecek dirayette olduğunu bildiğim dostlarımın, kolayı tetcih ederek 

"Ojeli-böjeli, çiçekli-böcekli gül desenli ve estetik  figürlü" hazır kart moda mesajlar ile günü kurtarmak isteyenlerdir.

"Dostlar alışverişte görsün; bu da benden olsun"" kabilinden olan bu tür mesajların gönülleri tatmin etmediği açıktır.

Bayatlamış konserve gıdalar gibi gönüllere "haz" vermeyen bu mesajlar niye paylaşılır  bunu da anlamış değilim.

İçinde kendilerine ait bir çift taze sözleri var mıdır onu da bilmem.

Oyuncak arabalarla çocuk kandırır gibi, yapmacık süslü kartlarla dostları kandırma çabası olduğu da açıktır.

Hele bir de, emek çekip göz nuru dökerek "gönül süruru" olsun diye yazıp paylaştığınız yazılarınıza; sadece bir "teşekkür" bir de gönlünden gelirse "dua" beklerken, karşılık olarak hazır kart ile mukabele görmeniz insanı kahrediyor.

Yüce Allah hayat rehberimiz olan kitabı Kur'an-ı Kerim'de, "Bir selam (iyilik ve güzellik)  ile karşılandığınızda, daha güzeli ile veya aynısıyla karşılık verin" (Nisa, 86)  buyuruyor.

Satırlar dolusu sözlerin  karşılığ, kart üzerine başkaları tarafından  çiziktirilimiş iki klişe söz ve figürler midir ?

Bunlar yerine, " gönülden taze bir selamı ile bir çift kelam" daha hoş ve daha güzel değil midir ?

İsterse bir dokunuş ile listesinde kayıtlı herkese aynı anda giden bu "yapmacık" mesajlar ile amaçlanan nedir bunu da anlamış değilim.

Dostluğun derecesine göre selamdan sonra kelamın da farklı olması gerekmez mi?

Büyüklerimiz, "Marifet iltifata tabidir" demişlerdir.

Hayat rehberimiz olan kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'de Yüce Allah, zamana yemin ederek zararda olmayan kullarından bir zümrenin de, birbirlerine "hakkı tavsiye eden kulları olduğunu" (Asır, 1-3) haber vermektedir.

Bir çift kelam ile hakkı tavsiye varken, hazır kartı tercih etmek, hakkı  tavsiye midir, bunu da anlayışlarına bırakıyorum.

Ne diyelim, sağ olsunlar da böyle hoş ama içi boş selamları gelsin, ona da razıyım !

27.05.2022

 

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya