Bu yazı dizisinde Almanya hatıratımı haftada bir gün (Çarşamba) olmak üzere sizlerle paylaşmak istiyorum. Ömür geçip gidiyor. Arkamızda kalanlara yaşadığımız olayları birer hatırlanma vesilesi yapmanın gereğine inanıyorum. Hayatımın son mesut durağı olan Anadolu Vakfı ve AnaHaberGazete mensubu dostlarımın duasını almak temennisiyle 1983-1988 arasında Diyanet İşleri Başkanlığınca Almanya’da Din Görevlisi olarak görev yaptığım sırada yaşadıklarımdan kesitler sunacağım. Aslında aklım erdiği günden bugüne kadar olan olaylardan hatırlayabildiklerimin önemli bir kısmını ayrıntılarıyla yazdım. İyi kötü ne varsa yazdım. Onlar “Tarihçe-i Hayatım” başlığı altında dijital ortamda saklı. Onlardan bazılarının şimdilik yayımlanması uygun olmayabilir. Çocuklarıma ve torunlarıma yaşanmış bir hayat hikâyesi olarak bırakmak istedim. Benden sonra isterlerse yayımlayabilirler. Ben o hatırattan bazı kesitleri “ALMANYA HATIRATIM” başlığı altında AnaHaberGazete okuyucularıyla paylaşmak istiyorum. Başarı ve hayır Allah’tandır.
22.06.2022 08:32
1 yorum
204 okunma
Almanya Hatıratım
Mustafa Yıldız

Bu yazı dizisinde Almanya hatıratımı haftada bir gün (Çarşamba) olmak üzere sizlerle paylaşmak istiyorum. Ömür geçip gidiyor. Arkamızda kalanlara yaşadığımız olayları birer hatırlanma vesilesi yapmanın gereğine inanıyorum.

Hayatımın son mesut durağı olan Anadolu Vakfı ve AnaHaberGazete mensubu dostlarımın duasını almak temennisiyle 1983-1988 arasında Diyanet İşleri Başkanlığınca Almanya’da Din Görevlisi olarak görev yaptığım sırada yaşadıklarımdan kesitler sunacağım.

Aslında aklım erdiği günden bugüne kadar olan olaylardan hatırlayabildiklerimin önemli bir kısmını ayrıntılarıyla yazdım. İyi kötü ne varsa yazdım. Onlar “Tarihçe-i Hayatım” başlığı altında dijital ortamda saklı.       Onlardan bazılarının şimdilik yayımlanması uygun olmayabilir. Çocuklarıma ve torunlarıma yaşanmış bir hayat hikâyesi olarak bırakmak istedim. Benden sonra isterlerse yayımlayabilirler.

Ben o hatırattan bazı kesitleri “ALMANYA HATIRATIM” başlığı altında AnaHaberGazete okuyucularıyla paylaşmak istiyorum.

Başarı ve hayır Allah’tandır.

HATIRAT -I

Diyanette Hizmet içi eğitim gördüğümüz 1983 sırasında yurtdışına Din Görevlisi gönderildiğini ve ekonomik durumlarının çok iyileştiğini öğrendim. Ben de müracaatımı yaptım. Aylarca olumlu bir cevap alamadım. “Sen ilahiyat mezunu değilsin” diyorlardı.

Biz 1970’li yıllarda Ankara İmam-Hatip Okulu’nda okurken Mücadelecilerle Ülkücüler arasındaki rekabette Ülkücüleri destekleyen Hamdi Mert (rahmetli)  hocanın Avrupa’ya din görevlisi olarak gitme işimi yokuşa sürdüğünü gördüm. Müracaatımın diyanette memurluk yapan eski rakiplerimizce de engellendiğini düşündüm. Hamdi Bey Başkan yardımcısı idi. Eski hocamız olduğuna güvenerek bana yardımı olur diye düşündüm. Kendisini makamında ziyaretimde birkaç kişiye telefon ederek ve “Biz ilahiyat mezunu olmayanları gönderemiyoruz, değil mi?” tarzında konuşmalarıyla benim işimin olmayacağını söyledi.

Gönlü kırık olarak oradan ayrıldım amma müracaatımı takip etmeyi sürdürdüm.Daha sonraki aylarda Hamdi Mert’in yerine Konyalı hemşerim Ahmet Gürtaş gelmişti.(o da şimdi rahmetli). Daktilo başına geçip üç dört sayfa bir mektup yazdım. Kendimi bütün yönlerimle tanıttım. Avrupa’ya din görevlisi olarak gitmemin, diyanet içinde engellediğini yazdım. Mektubu götürüp kendisine verdiğim zaman masasının üzerinde yığılı duran mektupları göstererek “Bak bunların hepsini okuyacağım” diyerek iş yoğunluğunu ima etmişti.

Takip eden günlerde Diyanetten bana bir telefon geldi. Yurtdışına gitmem için yazı çıktığını söylediler. Sevinmiştim. Yalnız, bir iki ay önce Çalışma Bakanlığının açtığı Ataşe Yardımcılığı Sınavına Dil Tarih Coğrafya Fakültesinde girip Arapçadan kazanmıştım. Daha çok Libya’da olmak üzere Arap ülkelerinde çalışan işçilerimize hizmet vermek için yapılacak atama sınavıydı. Genel müdüre telefon ederek Almanya’ya gideceğimi, Arap ülkelerine gitmeyi düşünmediğimi söylediğimde “ Aslında sen tam bizim aradığımız elemansın. Almanya’ya 6 aylığına gidip ne yapacaksın? Hâlbuki bizde devamlı olursun” demişti. Fakat Ben tercihimi Almanya’dan yana koymuştum.

Mülakata çağırıldım. O günlerde Din Hizmetleri Dairesi Başkanı Konyalı rahmetli Halit Güler idi.

Tanıştıktan sonra bana sordu:

-Sen hutbeleri nasıl hazırlıyorsun?

-Efendim; günün konusuna uygun ayet ve hadisler seçerek bunları açıklayan yorumları yazarak hutbemi hazırlıyorum.

-Diyanet Gazetesi’ndeki hutbeleri beğenmiyor musun?

Bir an için durakladım. Gazete de ona bağlı idi. Hutbeler de gazetede yayınlanıyor ve imamlar hutbe olarak onu okuyorlardı. Beğenmiyorum desem belki beni Almanya’ya göndermez diye endişelendim. Sonra kendi kendime dedim ki: Allah’a karşı yalan mı söyleyim? Doğrusu ne ise onu söylerim, dedim.

-Beğenmiyorum, dedim. 

-Neden, dedi.

-İsterseniz benim yazdığım hutbeleri getirip karşılaştıralım; benim hutbelerimin daha güzel olduğunu göreceksiniz, deyince güldü ve:

-Âferin! Eğer beğeniyorum deseydin seni Almanya’ya göndermeyecektim. Evet, ben de beğenmiyorum. Çalakalem bir şeyler yazıyorlar, dedi.

Evrakımı imzalayarak onay verdi. Pasaport işlerim ilgili birimce hazırlandı, uçak biletim kesildi, 105 Mark da harçlık verilerek gidişim kesinleşti.

Haftaya “BİR SEYAHATİN YARIM KALMIŞ ÖYKÜSÜ”

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Güzel İnsan Güzel Söyler
Hatıraların yayınlanması, hafızamızın canlı tutulmasına, tecrübelerimizin artmasına yardımcı olacaktır. Hafıza bir insan için ne kadar kıymetli ise, milletler için de o nispette değerlidir.Yüce Allah gayretinizi artırsın.
Yorum Ekleyen: İsmail Aydın     27.06.2022 22:58:08
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya