Atalarımız, "Bir arap için bir Arabistan yakılmaz!' demişlerdir.Türk asıllı, ancak arap tabiyeli (Suudi vatandaşı) olan Merhum Cemal KAŞIKÇI'nın "hunharca" hem de Türkiye'de (İstanbul) öldürülmesinden sonra ilişkilerimizin gerginleştiği Suudi Arabistan ile münasebetlerimiz yeniden düzelmeye başladı.
23.06.2022 07:29
108 okunma
Bir Arap İçin Bir Arabistan Yakılmaz!
Kemal Cengiz

Atalarımız, "Bir arap için bir Arabistan yakılmaz!' demişlerdir.Türk asıllı, ancak arap tabiyeli (Suudi vatandaşı) olan Merhum Cemal KAŞIKÇI'nın "hunharca" hem de Türkiye'de (İstanbul) öldürülmesinden sonra ilişkilerimizin gerginleştiği Suudi Arabistan ile münasebetlerimiz yeniden düzelmeye başladı.

Bu gelişmeler sonucu  sağlanan "ılımlı" ortamda bu ülke ile yapılan "siyasi, askeri ve ekonomik sahada çok kapsamlı işbirliğ anlaşmaları" yapıldı. Bu anlaşmaların  imza töreni için bugünlerde Suudi Veliaht prensi yurdumuzda bulunuyor.

Dünyanın geçirmekte olduğu ekonomik kriz döneminde bu anlaşmalar ülkemiz yararına çok önemli ve   "nefes aldırıcı"sonuçlar doğuracaktır..

Kaşıkçı Cinayeti yüzünden geçmişte yaşanan gerginliği, daha da fazla sürdürmenin iki ülke için de bir yararı yoktu.

Aile ve kabileler arasındaki "kan davalarını" bile SULH ile çözmeye çalışırken; devletler arasındaki sorunları "intikama" dönüştürmenin bir anlamı yoktur.

Bu konuda iktidarın eleştirilmesini de samimi değil, siyasi buluyorum. Devletimiz, adli inceleme ve araştırma yönüyle  üzerine düşeni yapmıştır. Daha fazlası, uluslararası koordinasyonla çözümlenmesi gereken bir konudur. Hiçbir ülkenin  yanaşmadığı böyle "netameli"  bir girişimin Türkiye'nin üzerine yıkılmaya çalışılması da siyasi bir plandır.

Ayrıca merhum Kaşıkçı da Türk asıllı olmasına rağmen sağlığında Suudi Arabistan'ı terk ederken Amerika'ya sığınmıştır. Türkiye'de öldürülmüş olması, biraz da  evlenme işlemleri için geldiği nişanlısının Türk olması ile ilgili olabilir.

Demek istediğim şu ki,  merhum KAŞIKÇI, adının ve soyunun Türk olası dışında Türkiye ile ilgili ciddi bir ilişkisi olan biri değildi. Böyle "faydasız"   bir aristokrat için, faydası olacak bir ülke ile soğukluğun sürekli sürdürülmesi ne kadar isabetlidir ?

Özetle, Türkiye bu konuda "bir arap için bir arabistanı yakmamakla" akıllı davranmış; oyuna gelmemiştir.

Tebrikler !

23.06 2922

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya