Ne yazık ki ülkemizde padişahlık döneminden kalma bize intikal eden bir takım uygulamalar var. Bu uygulamalar toplumu öylesine derinden etkilemiş ki siyasi partilerden tarikat ve cemaatlere kadar hepsi bu uygulamanın peşinden koşmaktadırlar
25.06.2022 05:48
158 okunma
Yönetimin Meşruitetini Hür Ve Adil Seçimler Oluşturur
Nurettin Dursun

Ne yazık ki ülkemizde padişahlık döneminden kalma bize intikal eden bir takım uygulamalar var. Bu uygulamalar toplumu öylesine derinden etkilemiş ki siyasi partilerden tarikat ve cemaatlere kadar hepsi bu uygulamanın peşinden koşmaktadırlar.

Sanki siyasi partiler genel başkanların, tarikatlar şeyhlerin, cemaatler cemaat önderlerinin kendi şahsi tapulu malları imiş gibi kendileri öldükten sonra yerlerine varsa oğullarını, oğulları yoksa damatlarını, damatları yoksa kardeşlerini bırakmaktadırlar.

Hz Peygamber aynı zamanda bir devlet başkanıdır. Kendisinden sonra yerine hiç kimseyi bırakmamıştır. Hz Ebubekir'den Hz Hasan'a kadar devlet başkanlığına getirilecek kişilerle ilgili değişik kararlar alınmış ve uygulanmıştır. İster istişare ile ister bir önceki imamın tavsiyesi ile olsun sonuçta ümmet, alınan kararı kabul etmezse yönetim meşru sayılmaz. Yönetimin meşru sayılabilmesi için ümmetin bunu kendi hür iradesiyle kabul etmesi gerekir.

Biat'ın günümüzdeki ifadesi seçimdir. Burada kastedilen seçim, vatandaşın hür iradesine ipotek koyan hileli seçimler değildir. Birtakım barajlarla ve bir takım siyasi partilere yapılan hazine yardımlarıyla yapılan seçimler meşru değildir. Eşit ve adil yapılan seçimler meşrudur.

Sonuç olarak ne partiler genel başkanların, ne tarikatlar şeyhlerin, ne cemaatler cemaat önderlerinin şahsî mallarıdır. Bu kurum ve kuruluşların kemdi şahsı malları imiş gibi kullanılması hem dinin özüne hem demokrasinin evrensel ilkelerine aykırıdır.

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya