Anadolu Eğitim Kültür Ve Bilim Vakfı Yüksek İstişare Kurulu Toplandı
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Yüksek İstişare Kurulu toplantısı 22 Aralık 2023 Cuma günü saat 14.00'de Vakıf Genel Merkezinde yapıldı.
ÖZEL HABER
Paylaş
23.12.2023 23:59
179 okunma

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Yüksek İstişare Kurulu toplantısı 22 Aralık 2023 Cuma günü saat 14.00'de Vakıf Genel Merkezinde yapıldı.

Yapılan toplantıda Meclis Eski Başkanı Cemil Çiçek, ülkemiz gündeminde tartışılan konular üzerinde düşüncelerini katılımcılar ile paylaştı.

Önemli bir geçmişi olan Osmanlı devlet yapısının tahlilinin çok iyi yapılması gerekir. Osmanlı’nın yıkılışı ile beraber hükümran olunan topraklarda 35 civarında yeni devlet kurulmuştur. Bu kadar etnik köken ve farklılıklara rağmen bu devlet 650 yıl nasıl ayakta durabilmiştir. Konu ile ilgili küçük çaplı yüksek lisans ve doktora tezleri yapılmış, ancak bunlar yetersiz kalmıştır. Üniversite ve Sivil Toplum kuruluşlarına bu konuda büyük görevler düşmektedir. Yeni çalışmaların yapılmasına acilen ihtiyaç vardır.

Devlet yönetimindeki sıkıntılar ile ilgili geçmiş dönemlerde yazılan Siyasetnameden, Seyahatnameden, Asafnameden, Koçibey Risalesi vb. çalışmalardan istifade edilmesi gerekmektedir.

Cemil Çiçek konuşmasına devamla, kayıt dışı ekonomi,  kayıt dışı siyaset olduğu gibi kayıt dışı dini söylemlerin de var olduğunu, birilerinin bunları çıkar amaçlı kullandıklarını, bu ve benzeri konularla ilgili yeni yüksek lisans ve doktora çalışmalarının yapılmasına ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

İsrail’in Gazze’de zalimce yürüttüğü soykırım hareketinin şiddetle lanetlediği toplantıda, 24 Aralık 2023 Pazar günü yapılacak protesto yürüyüşüne vakfımızın da destek vermesi katılımcılar tarafından memnuniyetle karşılandı.

Ülke meseleleriyle ilgili çalışmalara yönelik bazı katılımcılar düşünce ve kanaatlerini belirterek gerek akademik camiada, gerekse sivil toplum kuruluşu olarak vakfımızın üzerine düşen görevleri yerine getirmesinin isabetli olacağı hususuna vurgu yapıldı.

Vakıf Başkan Hayrullah Başer 'de, bu toplantının belirli aralıklarla yapılmasının faydalı olacağını, bu konuda katılımcıların kanaatlerini de öğrenmek istediğini sordu, ortak görüş olarak çoğunlukla toplantının ayda bir yapılması kararlaştırılarak toplantı tamamlandı.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya