22.01.2022 19:09
70 okunma
Paylaş
Bir Varmış, Bir Yokmuş
Şu bizim masallarda çok hikmetler olduğunu düşünüyorum. Daima kötüler kaybeder, iyiler kazanır. Çekilen çileli maceralardan sonra masalın sonu “Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine” ile biter.
Şu bizim masallarda çok hikmetler olduğunu düşünüyorum. Daima kötüler kaybeder, iyiler kazanır. Çekilen çileli maceralardan sonra masalın sonu “Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine” ile biter.
Dünyanın oluşumu, kuruluşu ve insan için yaşamaya elverişli hale gelmesi birer başlangıçla olmuştur. Her başlangıç, içinde bir sonu barındırır. Bu yüzden bütün varlıklar gibi insanın da bir başlangıcı, bir sonu vardır. Ömür,  bu başlangıçla son arasındaki zamandır.
İnsanlar var oldular, var olacaklar; yok oldular,  yok olacaklar. Bakarsınız bir varmış, bir yokmuş. Nitekim Âdem (a.s.) babamızdan başlayarak gönümüze kadar var olanların, aynı zamanda yok olduklarını,  geçmiş zamanı okuyarak ve yaşayarak biliyoruz.
Bu, insanın kendisini ölümsüz zannetmesinin geçersizliğini ortaya koymakla beraber Allah’ın bize olan rahmetinin bir neticesi olarak hep ölmeyecekmiş gibi yaşamasının da nedenidir.
Bir bakıyorsunuz bugün var olanlar, yarın bir gölge gibi kaybolmuşlar. Peygamberler, hükümdarlar, âlimler, kahramanlar, sanatkârlar ve her insan fani âlemde fanilik elbisesi içinde yok olup gitmişlerdir. Lakin onların hatıraları, geride kalanların hafızasında yaşamaya devam etmiştir. 
Göreceli olarak iyi veya kötü örnekler vardır. Herkes inancına göre kendi iyisini yüceltmeye çalışır. Vakıa bu,  onlara bir yaşam enerjisi de verir. Ancak fazla enerji yüklenen bir trafo nasıl patlarsa onun gibi bir insan da fazla yüceltirse tren raydan çıkar. Fatiha suresinin sonundaki ifadeyle  (maazallah )  “yoldan sapmışlar”  kategorisine girilir.
Kelime-i Tevhitte  “Allah’tan başka ilah yoktur; Muhammed onun elçisidir” ebedi hakikati, kelime-i şahadette de tekrarlanır. Burada dikkat edilecek şey,” tapılmaya layık olanın yalnız Allah olduğu, Muhammed’in tapılacak biri olmayıp yalnızca tapılmaya layık olan Allah’ın kulu ve elçisi olduğu” gerçeği vardır. 
Dinin bu temel gerçeğini vurgulamak için Hz. Peygamber (As.)  “Hristiyanlar ve Museviler kendi peygamberlerini fazla tazim yoluyla ilahlaştırdılar. Siz beni ve kabrimi çok tazim ederek onlar gibi olmayın” mealinde onlarca hadisle ve bu minvaldeki ayetlerle bizi ikaz etmiştir. Her münevver Müslümanın bildiği bu gerçekleri tekrarladıktan sonra şu gerçeği ifade etmeliyim:
Tarihte insanlar tarafından yüceltilerek tanrı veya yarı tanrı yahut en azından tanrının yanında şefaatçi pozisyonuna getirilen insanlar olduğu herkesin malumudur.
Onları o pozisyona getirenler daha çok tebaalarıdır. 
Neden? 
Çünkü tembel insanoğlu, kendi özgüveni içinde sorunlarını çözmek yerine onları bir kurtarıcıya (aslında bir hizmetçiye) havale etmek istidadındadır. Bu nedenle kurtarıcı zannettiği kişiyi yüceltir. Yüceltilen de kendinde böyle bir güç vehmederek tebaaya hükmeder. Ama onu ölümden hiçbir tebaası kurtaramaz.  Sonra kurtarıcıyı kaybeden tebaa, yeni bir kurtarıcı aramaya devam eder. Bu döngü kıyamete kadar sürüp  gider.
Bu nedenledir ki o kurtarıcıların,  hesap gününde “Yârab, bizi saptıranlar bunlardır”  diye şikâyet edecekleri haber verilmiştir. Yüceltenler,  kurtarıcı zannettikleri kişilerin de kendileri gibi yakasını ölümden kurtaramayacak birer kul olduğunu düşünüp “Hayy ve lâ yezâl” olan âlemlerin rabbine kulluk yapmaları doğru olacaktı. 
Sözün özü, bu gerçekler ışığında biz de liderleri olduğundan fazla yüceltmeyelim; sonra yerlerini dolduramayız.
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
 

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya