Aile
MAKALE
Paylaş
27.09.2022 22:59
260 okunma
Ali İlkbahar

Ailenin en fedakâr kahramanları. Her zorluğa rağmen dokuz ayı Allah’ın bir hediyesi, emaneti kendisi vesilesiyle kimsenin ulaşamadığı yapamadığı Allah’ın verdiği mucize evlat. Dokuz ay her an ayrı bir hayalle çeşit çeşit beklenti düşleriyle bekleyen anne. Sabahlara kadar başını beklediğinde ara ara uykusu geldiğinde başı düşer düşmez yavrusunu kontrol eder. Canından can verir. Mutluluklar onu her gün aylar ayları yılları kovalar. Anne elini ver öpeyim bugün ilkokulun ilk günü dediğinde ne kadar da mutlu olurdun. Sağlam zeki uzun yolculuğa bugün başladığı böyle bir evladı verdiği için şükrün yürekten yapılışı.

Baba her durumda çırpınan, çabalayan, didinen o eş ve yavruların emanetin sahibi olduğundan. İki gün durmadan çalışsa da, en zorluğun altında girdiğinde ailenin mutluluğu çalışmalarına enerji olur, kuvvet olur, moral olur. Benim ailem bir numara der. Severek çırpınır, didinir. Mutluluğu ona ilaç olur, huzur olur. Büyük yapının ilk kısmı yuva o güçlüyse o huzurluysa barış, sevgi hakimse ülke de devlet de huzurlu, örnek, başarılı insanlar yarınlardan emindir.

 • Güçlü devlet, güçlü aileden oluşur.
 • Birbirlerini anlayan, dinleyen, yardımlaşan, kültürlü, aydın aileler geleceği hazırlayan insanları yetiştiren ailelerdir.
 • Öteleyen, ayrıştıran, bölen, kin tohumları ekenler güçlü ailelerin ve insanlığın kıymetini bilemez.
 • Farklı kültürler, görüşler, değerler birleşince ufuk olur, güç olur, gelecek olur.
 • Parçalanan aileler yaralıdır. Çözüm üretemezler, çaresizdir.
 • Güçlü, aydın, çağdaş insanlar güçlü aileleri ile insanlık mimarları. Güçlü devletin tutkallarıdırlar.
 • Birbirlerini sayan, seven, hamuru fedakarlık olan aileler. Aydınlığı hazırlayanlardır. İnsanlığın ümitli, heyecanlı, geleceği hazırlayan ailelerden insanlık mimarlarıdır.
 • Vatan sevgisinin ilk tohumunun atıldığı yer ailedir.
 • Her evde şehit veya gazi ya da her ikisi kahramanlığı destanları vardır. Evlatlarına bu emaneti aktaran vatansever anne ve babalardan oluşan aileler güçlü devletin önemli köşe taşlarıdır.
 • Yağışta, karda, tipide, çaresiz muhtaçlara, çaresizlere vesselam insanlarla birlikte hayvanlar dahil bütün canlılara sahip çıkan yaşatan vahyin ışığında aydınlanan değerlerine bağlı yaşamalarını isteyen güçlü ailelerden güçlü devlet olur.
 • Yuvasını koruyan vatanını da korur.
 • İyi ortamda ailelerde yetişen iyi insanlar paylaşandır. Başkalarının mutluluğundan mutlu olandır.  Emanete sahip çıkan, koruyan başaran huzurlu insandır.
 • Geçmişini inkar eden geleceğini kuramaz.
 • Değerlerini, kültürünü, atalarını inkar eden vatanı da aileyi de anlayamaz. Devletin parası ile okuyan, ülkemize saldıran bir ülkeden üç beş kuruş fazla para ile tercih eder giderse vatanın kıymetini bilemez.
 • Aile, güven demektir. Sevgi, saygı demektir. Babanın, annenin almadan vermesi, sınırsız sevgi, fedakarlık. Barışın ilk mektebi geleceği hazırlayan ilk irfan yuvası. Aile demek dün, bugün, gelecek demektir. Sınırsız fedakarlık. Gönülde evlat, yürekte torun sevdası. Kıskandıran evlatların anne baba saygısı. Aile geleceğin mimarlarının yetiştiği yuva.
 • Aile de vatan da kutsaldır.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya