Berat Geceniz ve Kandiliniz Mübarek Olsun !..
MAKALE
Paylaş
22.02.2024 14:17
543 okunma
Ahmet Sargın

Müslümanların günahlardan kurtulduğu, affedildiği, af belgelerinin yazıldığı ve bu belgelerin kendilerine verildiği önemli bir geceye kavuşmuş bulunuyoruz. Berat gecesi mağfiret gecesidir.

Hz. Peygamber (s.a.v) Ayşe validemize bu geceyi şöyle anlatmıştır. "Bu gece 14 Şaban'ı 15'ine bağlayan Şaban'ın on beşinci gecesidir.”

Allah-ü Teala hazretleri bu gecede, Beni Kelp Kabilesinin koyunların tüyleri sayısınca çok sayıda günahı olan müminleri bağışlar. Cehennemden azad eder. Ancak bazı kimseler vardır ki, onları bağışlamaz,” buyurdu.

Hz. Peygamberin haber verdiği Berat Gecesinde (bile) affedilmeyecek olan bu kişiler kimlerdir?   "Allah'a Şirk koşanlar,- Müslümanlara karşı kin ve düşmanlık besleyenler, -Yakınlarıyla akrabalık bağlarını kesenler,- Hayat ve ihtişamlarına makam ve mal varlıklarına güvenerek büyüklük taslayanlar, -Ana ve babalarına karşı gelenler, onlara karşı maddi-manevi sorumluluklarını yerine getirmeyerek asi olanlar,- Alkolik olanlar (Tövbe etmeyip alkole devam edenler) -zinakarlar...”

Bu sayılanlar Berat Gecesinde Allah (c.c)'ın yüzlerine bakmayacağı ve af kapsamı dışında bıraktığı kimselerdir.

Doğumların, ölümlerin yazıldığı, rızıkların dağıtıldığı bu mübarek gecede Yüce Mevla'nın lütuflarından faydalanmak için, bu ihsanlara layık olmak için bu geceyi ibadetle geçirmeliyiz.

Resulullah'a ümmetine şefaat izni ve yetkisi verilmiştir. Peygamberimiz (s.a.v) Şaban'ın 13'üncü gecesi ümmeti için Cenab-ı Haktan Şefaat niyaz etti.  Allah'ü Teala'nın “Ey Peygamber! Ümmetinin üçte birisi için  sana Şefaat izni verdim" demesi üzerine 14'üncü gecede niyaz da bulundu. Daha önce affedilen üçte birinin üzerine, bir üçte birlik bölüm için daha şefaat izni verildi. Hz. Peygamber 15'inde yine dua etti. Berat Gecesi olarak ihya ettiğimiz bu gecede Allah'ü Teala hazretleri Peygamberimize Ümmetinin tamamı için şefaat yetkisi verdi.

Allah-ü Teala hazretleri Berat Gecesinde gelecek yılın Berat Gecesine kadar dünyada bütün varlıklarla ilgili olarak, yaratacağı her şeyi ilgili ve yetkili meleklere bildirmekte, emir vermektedir.

Bütün kullarının bir yıllık amelleri, hayatları Berat Gecesinde görevli melekler tarafından Cenab-ı Hakkın malumu olduğu halde Allah-ü Teala hazretlerine arz edilmektedir.

Peygamber Efendimiz buyuruyor: “Beş gece vardır ki, bu gecelerde yapılan dualar reddolunmaz Recebin ilk gecesi, Şaban ayının 15'inci gecesi olan Berat Gecesi, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı gecesi ve Kurban Bayramı geceleri.

Hz. Peygamber buyuruyor: “ Şaban ayının 15'inci gecesi olduğu zaman o geceyi ibadetle ihya ediniz ve gündüzünüzü de oruçlu geçiriniz. Çünkü Allah-u Teala Hazretleri o gece güneş doğuncaya kadar dünya alemine rahmetiyle bakar ve rahmet nazarıyla tecelli ederek buyurur ki: “Yok mudur istiğfar eden? Affedeyim!  Yok mudur rızık isteyen? Rızkını vereyim! Yok mudur dert ve musibette olan? Şifasını vereyim. Daha başka ne gibi dilek ve hacetleri olan varsa, istenilenlerin hepsini vereyim!"

Bu gece neler yapılabilir? Kaza namazları olan, kaza namazı kılabilir.  Kaza namazları olmayanlar nafile namazı kılabilir.  Kur-an okumak sevaptır. Kur-an okumayı bilmeyenler mealinden okuyabilirler. Kelime-i Şehadet-Kelime-i Tevhid okunabilir.

Tesbit ve tesbihatla geçirmek dini eserleri  okumak, zikirde bulunmak ve tövbeyi-istiğfarda bulunmak tavsiye edilmiştir.

Hz. Peygamberin Berat Gecesinde okuduğu ve bizim de okumamızı istediği Berat duası şudur;  “Allah'ım Azabından affına, gazabından rızana sığınıyor, senden yine sana iltica ediyorum. Seni gereği gibi övmekten, sana layıkıyla hamd etmekten acizim. Sen kendini övdüğün gibi yücesin ve büyüksün...”

Anne ve babalar başta olmak üzere büyükler ziyaret edilip elleri öpülmelidir. Öksüzler, yetimler, düşkünler, fakirler ve yoksullar sevindirilmelidir.

Ölen yakınlarımız hatırlanmalı, kabristan ziyaretleri yapılmalıdır. Mazlum Müslümanlar için dua edilmelidir...

Mübarek gecelerin gündüzüyle birlikte, bu gecelerin bir gün öncesi oruç tutmak sevaptır.  Ev halkıyla, çocuklarla sohbet edilerek bu gecelerin önemi anlatılmalı, onların da bu geceleri ibadetle geçirmeleri sağlanmalıdır... Berat Gecesini hayatımızın son gecesi kabul edip bu fırsatı iyi değerlendirmeliyiz...

İbadetleriniz makbul, dualarınız kabul, kazancınız helal ve Geceniz de Mübarek olsun!.. Hayırlı Kandiller...

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya