İlahiyat işleri
MAKALE
Paylaş
07.07.2024 21:24
267 okunma
Prof.Dr. Mustafa Tekin

Tarih boyunca din bilhassa iktidarlar tarafından kendi başına bırakılan bir alan olmamıştır. Dinle mesafeli ve hatta “dinsiz” iktidarlar bile bir şekilde din konusunda sıkı ve esnek düzenlemeler yapmışlardır.

Bunun sebeplerinin başında dinin meşruiyet temeli oluşturması gelmektedir. Fakat bunun öncesinde dinin insan için vazgeçilmez bir fenomen olduğu gerçeğini vurgulamak lazımdır. İnsan özellikle ölümlü bir varlık olmasıyla bağlantılı olarak “aşkın” bir boyuta sahiptir. Tam da bu sebeple evreni ve kendisini kavrayışı aşkın bağlantılarla mümkün hale gelmektedir. İşte insanın bu aşkın boyutu, onu “din”selleştirilmiş bir hayata ve ögeye bağlı kılmaktadır.

Bu noktada insanların kiminin ateist, agnostik, dinsiz olduğu şeklinde itirazlar yapılacaktır. Doğrusu bu kategoriler nominal olarak zikredilse bile, inanma ihtiyacı sebebiyle insanlar bir müddet sonra kendi inanç, düşünce ve felsefi görüşlerini dinselleştirmektedirler. Bugün postmodern dinimsi yapılar, yeni dini hareketler, yaşam tarzları ve inançlar söylediğimiz hususun önemli örneklerindendir. Diğer yandan Kur’an-ı Kerim’in mentalitesi açısından meseleye yaklaşırsak, insanlara bir “yaşam tarzı” sunan her şey “din” kelimesiyle karşılanır. Dolayısıyla ateizm de bir dindir aslında.

Dolayısıyla “din” hiçbir şekilde insanlığın gündeminden çıkmayacak bir olgudur. Erken modernleşme ve sekülerleşme teorileri dinin devrinin biteceği gibi öngörülerde bulunmuşlarsa da, artık bu teorilere pek itibar eden yoktur. Çünkü bu teorilere sosyal gerçeklik onay vermemiştir. İnsanlık maddi açıdan ne kadar gelişirse gelişsin, din asla insan hayatından çıkmayacaktır. Çünkü aşkınlık insanın içine Allah’ın (CC) yerleştirdiği bir enfüsi çıpadır. Bu bağlamda insanlar din ve aşkınlıkla sağlıklı temas kur(a)madıkları durumda dinimsi yapılara bağlanmaya devam ederler.

İşte tam da bu sebeple ilahiyat alanı ciddi bir öneme sahiptir. Fakat bugün ilahiyat alanı çok farklı mecralardan müdahale görmekte; adeta kendi haline bırakılmamaktadır. Söz gelimi; ilahiyatın müfredatına sıklıkla müdahale edilmektedir. Üstelik bu müdahaleler cemaatlerden tutun da ilgili ilgisiz çok farklı kesimlerce yapılmaktadır. Tıp fakültesi ya da hukuk fakültelerinin müfredatlarının tartışıldığını hiç duydunuz mu?

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya