Bugün biraz kendimle konuştum!
MAKALE
Paylaş
08.01.2024 13:42
371 okunma
Vahap Yaman

---Kirli zihin cehennemi algılamaz. Ya cehennemi kabul etmez, ya da cehennem başkaları içindir, sen keyfine bak der.

---Kalbi ve algısı açık olmayan dehşeti asla kavrayamaz.

---Arınmanın ve adam gibi olmanın başlangıcı kalbi arınmaya hazır hale getirmektir. Kalbin arınma yollarını sürekli açık tutmaktır.

---Arınmak, zihni her türlü kirlilikten temizleyip, piru pak olmaktır.

---İşlenilen günahlardan net bir pişmanlık ve acı duymaktır.

---Dönüşün ancak Allah’a olacağını, hesabın da Allah’a verileceğini bilerek, hesap gününe tertemiz ulaşmak, ancak zihnin ve davranışların kötülüklerden arındırılması ile mümkün olacağını bilmektir.

---Yaratıcıya kulluk etmede, önümüze çıkan engellere takılmayıp, gereği gibi davranıp, gereği gibi yaşayacağımızın adımlarını atmaktır arınmak.

---Kısaca ey iblis! Sen kim oluyorsun? Beni, sırat-ı mustakimden döndüremezsin. Ben Rabb’imin övdüğü Salih kullar arasındayım. Bana zarar veremezsin. Defol yolumdan demektir arınmak.

---Ben, Allah’ın boyası ile boyandım, Allah’ın boyasından başka hiçbir boya bana uygun bir boya değildir. Haydi, yoluna demektir arınmak.

---İnsanın kendi kurtuluşu için Allah’la ticaret yapmaya niyetlenmesidir arınmak.

---Günahın, iman ile amelin arasındaki bağın kopmasından meydana geldiğinin farkında olduğunu bilip, imanı ile ameli arasındaki bağı daima sağlam tutarak, aralarının açılmasına fırsat vermemektir arınmak.

---Günahı, insanın kendi fıtratından uzaklaşması olduğunu bilip, fıtratın yaratılıştaki saf, arı duru halini yakalamak için keşfe çıkıp, fıtrata uygun davranacağını ilandır arınmak.

---İmanla küfür arasında hiçbir ortak paydanın olmadığını hem iman, hem de küfürle beraber olunamayacağını bilerek, Allah’a teslimiyette geç kalmamaktır. Arınmak

--- Arınanlar dinin kurallarına harfiyen uyarlar. Dinin ritüellerinin hiçbirisini savsaklamazlar. Hepsini bir bütün kabul ederler. Kuralların hepsine uyarlar. Kuralları kendi içinde ayırıma tabi tutmazlar. Bunlar bana uygun alayım, bunlar bana hitap etmiyor, şöyle bir kenarda dursun demezler.

---Arınanlar başkalarının ürettiği değerlerle yaşamayı asla kabul etmezler, bırakın hepsini kabul ederek yaşamayı, bir kısmına dahi uymazlar.

---Kitabı, arınmak için kılavuz seçenler yolda kalmazlar, yollarını kaybetmezler. Çünkü kitap, kendisini Allah’tan korkup sakınanlar için yol göstericidir.

---Allah’la ilişkileri bozuk olan toplumların birbirleri ile olan ilişkilerinin de bozuk olacağını kavramaktır arınmak.

---Arınanlar eşref-i mahlukat, yaratılmışların en şereflileri olarak adlandırılmışlardır. Çünkü onlar ahsen-i takvim üzere yaratıldıklarının farkında olarak gereğini yapmışlardır.

---Arınmayı beceremeyenler, arınma kararında sürekli olamayanlar, gel git yaşayanlar, kişiliğin en sefil, en kötü halini yaşayanlardır. Arınmada geç kalanlar, barınak olarak ateşi seçmiş olurlar.

---Temizlenmeyenler, kendisini hesaba çekerek arınmaya niyet etmeyenler Allah’la yaptıkları alışverişlerinde zarara uğrayanlardan olmuşlardır.

---Seçimleri onları azaba ve ateşe götürmektedir.

---Peygamberlerin, zihni kirlenen toplumları temizlemek için gönderildiğini bilmektir arınmak.

---Arınmak her şeyin merkezine Allah’ı almaktır. Allah’ın hayata müdahalesini kabul edip boyun eğmektir.

O halde! Arınma çabalarımız, vazgeçilmez sevdamız ve tutkumuz olsun.

 وَاللّٰهُ يُحِبُّ الْمُطَّهِّرٖينَ

Allah arınanları sever. Tevbe/108

Ya RABB! kendimle konuştuklarımın gereğini bana sürekli yaşamayı nasip et !

Vahap Yaman

vahap3442@gmail.com

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya