Dünya Popülizm(l)e Boğuldu
MAKALE
Paylaş
26.03.2024 17:34
335 okunma
Prof.Dr. Mustafa Tekin

Sosyal değişme bilhassa modernlik söz konusu olduğunda merkezi bir kavram olarak varlık göstermektedir. Bugün içinde yaşadığımız zaman diliminde sosyal değişmenin hızı daha da artmış görünmektedir. Tam da bu sebeple sosyal bilimler ve özelde sosyolojinin yaşananları anlam(landırm)ak bakımında hızını artırması gerektiği söylenebilir.

Değişme ve hızın görüngülerini iki noktada takip edebiliriz. Söz gelimi; daha önce bir nesil değişim için makul bir süre olarak analize konu olurken, şimdi değişmedeki periyotlar üç-beş seneye düşmüş görünmektedir. İkincisi de, her bakımdan tüketimin merkeze alındığı bir yaşam biçiminde ilişkilerden emtiaya kadar birçok unsur tüketimin konusu olurken, yaratılan ihtiyaçlar, eğilimler vb. ile değişimler hızlanmaktadır.

Tam da bu sebeple “değişim” kavramı bugünün dünyasında pozitif ve büyülü bir algı yaratmıştır. İnsanın doğasından çevre koşullarına kadar değişimin tüm toplumsal hücrelerdeki salınımı belirli bir gerçekliği yansıtmakla birlikte, değişime kendi özgül ağırlığının üzerinde bir metafizik yüklendiğini de görmek gerekir.

Bugün Batı’da sosyal bilimlerin farklı alanlarında insan doğasının değiştiği konusunda iddialı tezler öne sürülmektedir. İnsanın biyolojik yapısında mekanikleşmeye paralel olarak değişmeler baş göstermektedir. Bazı kitaplar biyolojik insanın sonunu ilan etmeye başladılar. Doğrusu böyle bir kimyasallık ve mekanikleşmeden bahsetmek mümkündür. Giderek ifadesizleşen yüzler, birbirine benzeyen tavır ve suretler, bunun göstergeleri olarak okunabilir. Yiyeceklerin giderek organik olmaktan çıkması da, muhtemelen bu tür sonuçlar üretmeye devam etmektedir.

 

 

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya