Bir İstiklal Marşı Doğuyor İZMİHLÂLİ KABUL ETMEYEN SES
MAKALE
Paylaş
09.03.2024 18:13
1 yorum
481 okunma
İbrahim Gülsu

Yıl 1919 1. Dünya  Savaşı; arkasında büyük acılar,  yıkıntılar bırakarak sona eriyor; Mondros  ve Sevr antlaşmaları imzalanıyor, sayısız şehidi sinesinde saklayan ve onların mübarek kanlarıyla sulanan bu aziz vatan kudurmuş haçlı sürülerinin alçakça işgaline uğruyor, bu topraklar üzerinde dişlerini sırıtıp, “kan kan” diye uluyan medeniyet havarileri bu millete her türlü işkenceyi, zulmü reva görüyor…

Düşmanların bu alçakça saldırıları ve işgali devam ederken, bu milletin ümidi, rehberi olan bazı aydınlar da işgalcilerin ve benzerlerinin mandasını hararetle savunuyordu. Millet öncüsüz kalmıştı. Artık milleti yine milletin azim ve kararı kurtaracaktı; çünkü  başka kurtuluş yolu yoktu.

Tarih sahnesine çıkıştan bu güne, hür ve bağımsız  yaşayan bu millet, hayatının seyrini değiştirecek çok önemli bir tarih dönemecindeydi. O, her şeyini kaybetmişti; açtı, çıplaktı, silahsızdı. Fakat bir şeyini kaybetmemişti. O da  “ milli hakimiyet “ duygusunu, bu uğurdaki azmini ve cesaretini.

Bütün olumsuz şartlara rağmen, Çanakkale’de destanlar yazan eşsiz nesil, bu memleketi kesinlikle kurtaracağına inanıyor ve bu inanç hiçbir engel tanımıyordu.

İçinde bulunan şartlar ne olursa olsun, bu aziz millet, vurulmak istenen esaret zincirini kıracak ve kesinlikle  zilleti kabul etmeyecekti.

Anadolu’da dünya tarihinin şahit olmadığı amansız bir milli mücadele verilirken; bu soylu, bu mukaddes mücadeleyi tarihe, asırlara nakledecek bir milli marş yazılmalıydı.

Mandacılığın, ümitsizliğin ve tefrikanın rağbet bulduğu bu dönemde, milli şair Mehmet Akif’in göğsü, Türk milletinin canıyla, kanıyla  kendisine Tacettin Dergahı’nda yazdıracağı İSTİKLÂL MARŞI ile dopdoluydu.

İstiklal Savaşı’nın manevi cephesinden yapılacak  büyük ve muzaffer bir taarruz gerekiyordu. Anadolu’dan bir ses bekleniyordu. Öyle bir ses ki  Milli Kuvvetlerin, Mehmetçiğin ondan cesaret alacağı, yürekleri çelikleştirecek; ruhlara ümit, heyecan ve kuvvet verecek bir ses.

Bu ses, dalga dalga yükselsin, bütün sesleri bastırıp ufukları titretsin; dağlar, taşlar coşsun; zafer haberlerini ovalar vadilere, vadiler dağlara ulaştırsın.

Tarih 1921’in 12 Mart’ı .Türk milletinin kanıyla yazdığı bağımsızlık destanını; yaralı bir aslan kükreyişiyle ruhunda duyan ve bu destanı hayatıyla yaşayan samimiyet abidesi milli şair AKİF; kabına sığmıyor,  iradeleri çelikleştiriyor, imanları perçinliyor, Ulubatlı Hasan’ın fetih ruhu tekrar Türk milletinde diriliyor,  büyük zaferin müjdesi veriliyor ve aziz milletin İSTİKLAL MARŞI doğuyor:

“KORKMA, SÖNMEZ BU ŞAFAKLARDA  YÜZEN AL SANCAK,

SÖNMEDEN YURDUMUN ÜSTÜNDE TÜTEN EN SON OCAK! “

Bu ses, ta yürekten bendini çiğneyerek gelen,

“Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım,

Yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım.”  deyip; engel tanımayan, meydanlara sığmayan, her karış toprağında şühedalar fışkıran bir milletin sesiydi.

Bu ses; Mondros, Sevr paçavrasını yırtan ; hürriyet ve istiklali için başa baş, dişe diş dövüşen, ümit pınarları kurumuş bir millete, mazlumların yardımcısı olan Allah’ın ilahi müjdesini;

“Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın

Kim bilir belki yarın, belki yarından da yakın! ifadesiyle veren ve kurtuluş gününe inanan bir sesti.

Bu ses; her türlü esaret zincirini kıran, “ ittihat!  ittihat! “ diye haykıran; izmihlâli kabul etmeyen imanın, iradenin, azmin sesiydi.

Ve bütün millet, bu mübarek sesin çağrısına büyük bir heyecan ve coşkuyla katılır;  bir kalp, bir yumruk, bir ses olur ve kükrer:

“HAKKIDIR HÜR YAŞAMIŞ BAYRAĞIMIN HÜRRİYET

HAKKIDIR KAKK’A TAPAN MİLLETİMİN İSTİKLAL!”                           

                                                    

                                                                İBRAHİM GÜLSU-0532 357 80 14

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Toplam 1 yorum yapıldı
Sütçü İmam'mın imanı
Sütçü İmam'mın imanı kâğıda dökülmüş.
Yorum Ekleyen: KEMALI TASKIN SEN     10.03.2024 10:56:13

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya