“Aliya, Bir Medeniyetin Yeniden İnşası” Projesinin Açılış Töreni 19 Ekim 2021 Tarihinde Ankara'da Gerçekleştirildi
Açılış Toplantısı Gazi Üniversitesi Rektörlük Binasında Yapıldı
ÖZEL HABER
Paylaş
26.10.2021 16:30
643 okunma
Açılış Toplantısı Gazi Üniversitesi Rektörlük Binasında Yapıldı

Koordinatörlüğünü Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfının yaptığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü ve Bosna-Hersek Büyükelçiliği’nin ortaklaşa düzenlediği, “19 Ekim 2021-2023, Aliya İzzetbegoviç’i Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri”  kapsamında “Aliya, Bir Medeniyetin Yeniden İnşası” projesinin açılış töreni 19 Ekim 2021 tarihinde Gazi Üniversitesi Rektörlüğü Mimar Kemaleddin Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagiç, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanlığı Daire Başkanı Oktay Mahşer, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah Başer, öğretim üyeleri, konuklar ve öğrenciler katıldı.  

Sinevizyon Gösterisi Büyük İlgi Gördü

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, Aliya İzzetbegoviç’i anlatan sinevizyon gösterisi ile devam etti.

Programın Açış konuşmasını  Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah Başer Yaptı

Programın açış konuşmasını yapan Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah Başer, “Bugün bilge insan Aliya’nın 18. ölüm yıldönümü vesilesiyle başlatılan, üç yıla yayarak onu anlamak, tanımak, anlamak amacıyla hazırladığımız bu projeyi ve etkinlikleri tanıtmak için toplanmış bulunuyoruz” dedi.

Milletimizin on asırdır bu topraklarda yer aldığını belirten Hayrullah Başer, şöyle devam etti: “Aliya’nın 18. ölüm yıl dönümünde hatıralarını yad ederek, dualar göndererek sade bir törenle anmayı doğrusu kabullenmedik. Çünkü Aliya’yı hayata bakışı, mücadelesi, rol model duruşuyla ve siyasi, sosyal, kültürel, askeri, diplomatik, dini anlayışı ile önce bizlerin ve gençlerimizin sonra tüm insanlığın tanıması, anlaması gerektiğine inandık.”

Konuşmasının sonunda projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Hayrullah Başer, sözlerini Aliya İzzetbegoviç’in şu mesajları ile sonlandırdı: “Dünya yeni bir ekonomik, sosyal, kültürel vb. alanda sistem geliştirecekse Kur’an’ın mesajlarını esas almadan bunu gerçekleştirmesi mümkün değildir. Müslümanların gelecekle ilgili bir diyecekleri varsa önce Müslümanlaşmaları sonra ihlas ve gayretle çalışmaları gereklidir. Kur’an bir felsefe, düşünce kitabı değil o bir hayat tarzıdır. Başkalarını değiştirmek istiyorsak önce kendimizi değiştirmeliyiz.”

Gençlik ve Spor Bakanlığı Adına Daire Başkanı Oktay Mahşer Konuştu

Gençlik ve Spor Bakanlığı adına bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanlığı Daire Başkanı Oktay Mahşer ise, “Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü olarak gençlerimize, Aliya İzzetbegoviç’i doğru tanımaları için pek çok faaliyet yürütmekteyiz” dedi. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bu projenin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Oktay Mahşer, konuşmasının sonunda emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Gazi Üniversitesi Adına Rektör Prof. Dr. Musa Yıldız Konuştu

Gazi Üniversitesi adına konuşan Rektör Prof. Dr. Musa Yıldız, “Osmanlı Devleti’nin yükselme döneminde Fatih Sultan Mehmet Han tarafından 1462’de fethedilen Bosna, “Evlâd-ı Fâtihan” dediğimiz, göz bebeğimiz gibi önemsediğimiz, İslâmiyet’in yüzyıllardır yaşandığı ve yaşatıldığı önemli ülkelerden biridir. Bu anlamda, Bosna’da yaşayan Müslüman halka Türk kimliğinden dolayı Müslüman denildiği malumlarınızdır” dedi.

Milletlerin tarihlerinde çeşitli kırılma noktaları ile inişli-çıkışlı dönemleri olduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Musa Yıldız, bu süreçlerde kendini toplumuna adayan bir kahramanın çıktığını dile getirdi. “Gazi Üniversitesi olarak bizler, “Hastanede, hasta yatağında yatarken, onu ziyaret eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın elini tutarak “Bosna’mı Koruyun, Bosna’ma sahip çıkın, buralar Evlâd-ı Fatihandır. O sizlere emanettir.” şeklindeki vasiyetine sahip çıkarak hem onun mirasına hem de emanet bıraktığı Bosna’sına her zaman sahip çıkacağımızı ifade etmek istiyorum. Bu toplantı ve bundan sonraki faaliyetlerimizde de hem merhum Aliya İzzetbogoviç’i ve mirasını hem de Bosna halkının mücadelesini anlatmaya devam edeceğiz. Bizlere düşen en önemli görev; Merhum Aliya İzzetbegoviç’i yeni kuşaklara, nesillere tanıtmak, anlatmak olacaktır diyor, büyük Devlet ve Dava Adamı, Aliya İzzetbegoviç’i rahmet, minnet ve hürmetle anıyorum. Ruhu şâd, mekânı cennet olsun.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı  Adına Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan Konuştu

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “Aliya İzzetbegoviç bir düşünce bir aksiyon insanıydı” dedi. Aliya İzzetbegoviç’in baskılara rağmen yolundan dönmediğini dile getiren Ahmet Misbah Demircan, “Aliya İzzetbegoviç’i rehber edinecek çok fazla toplum var” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bu projeyi desteklediklerine işaret eden Ahmet Misbah Demircan, konuşmasını şöyle noktaladı: “Aliya İzzetbegoviç ömrü boyunca başı dik bir şekilde yürüdü ve herkesin gönlünde abide bir şahsiyet olarak yer edindi. O daima ilkeli bir duruş gösteren önemli bir liderdir. Aliya İzzetbegoviç daima barıştan ve kardeşlikten yanaydı.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’dan sonra Online olarak programa katılan alan Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagiç ise, “Böyle anlamlı ve güzel bir etkin liği yaptığınız için tüm Boşnak halkı adına sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagiç Programa Online Olarak Katıldı

Bosna Hersek Büyükelçisi Adis Alagiç, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bizleri sevindiren şey, yıllar geçtikçe Aliya İzzetbegoviç’in adının daha fazla zikredilir olmasıdır. Zaman geçtikçe Aliya İzzetbegoviç’in bizlere bıraktığı entelektüel mirasın daha fazla önemseneceğini görüyoruz. Bu vesile ile programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum.”

Program, çekilen toplu hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

 

<<< FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ >>>

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya