Kazık; yan budakları da başka kazık
MAKALE
Paylaş
17.09.2023 12:35
934 okunma
Ersoy Baba

 

Merhaba değerli okurlarım.

Fındık kabuğuna sığan, ama kale kapısından geçemeyen konularda yazmaya devam ediyorum.

Kurdun biri, avlayıp yediği bir av sonrası o kadar çok yemiş ki yerinden kalkamamış. Hikâye bu ya, pişman olup tövbe etmiş ve:

-“Yarabbi, bir daha 3 okkadan fazla et yemeyeceğim” demiş.

Yine bir gün dağda geziyorken karşısına bir eşekle sıpası çıkmış. Kurdun gözü fal taşı gibi açılmış tabi.

-“Yarabbi demiş; şimdi ben bu dağ başında teraziyi nereden bulacağım?”

Bazen biraz ciddi ve siyasi konularda yazayım diye kararlar veriyorum. Ama bir kenarından nem alıyor. Sulanıyor ve yazım tarzına geri dönüyor. 

Nerdeyse ekim ayına girmek üzereyiz ama yaz sıcağı henüz buraları terk edemedi. Bu sene kışın soğuk geçmesi bekleniyormuş. En az “3 köpekli geceler” olacakmış. 3 köpekli gecelere takıldınız. Anlatayım.

Avusturalya yerlileri Aborijinler soğuk gecelerde köpekleri ile uyurlarmış. Soğuğun artışına göre iki veya üç köpekle uyudukları olurmuş!

En soğuk günlerde üç köpekle uyuyup, bu günleri de “üç köpekli gece” diye ifade ederlermiş.

***

Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmazmış.

Tarihimizin Cumhuriyet ile devam eden kısmında bizim de unutmayacağımız, yeni nesillere ibretle aktarmamız gereken olaylar yaşadık. 100 yılı devirdik. Ama yediğimiz kazıkları unutamıyoruz.

Temel İngiltere’ye gitmiş. Havaalanından hemen bir araç kiralayıp Trafiğin Türkiye’ye göre ters yönde işlediğini bilmeden dalmış yola. O sıra radyodan polis anonsu girmiş. Anonsta:

-“Dikkat, dikkat! Trafikte bir araç ters istikamette gitmektedir. Dikkat edin!”

Temel söylenmiş:

-“Ne birisi. Hepisi. Hepisii!”

Evet. Diyeceksiniz ki “Bu Cumhuriyet döneminde bir sürü kazıklar yedik. Yazmaya kalkılsa binlerce Meydan Larousse ansiklopedisine sığmaz. Ersoy hangi birini yazacak?”

Binlerce kilometrelik yola ilk adımla çıkılır. “Başlamak işin yarısıdır” sözüne göre ilk adım yolun yarısıdır.

Sadece sofrada yediğimiz zeytin sebebiyle ülkemize çakılan kazığı anlatmak istiyorum.

Türkiye’deki en yaşlı zeytin ağacı 1800 yıllıktır. İzmir Seferihisar’ın 5 km. uzağında Teos antik kentinde Umay Nine ağacıdır. Ve halen zeytin vermektedir.

Ülkemizde zeytin ağaçları bolca var iken İspanyollar Türk halkından veya “yarım yanmış yanmamış zeytin ağaçlarını” asfalt yapımında kullanmak üzere satın almaya başlamışlar. Üstelik hatırı sayılır bir ücretle. Satın aldıkları zeytin ağaçlarının yerine de ABD üzerinden çam fidanı hibe etmeyi de ihmal etmemişler.

50’li yıllarda özel siparişle “Zeytinyağlı yiyemem aman / basma da fistan giyemem aman / Senin gibi cahile / ben efendim diyemem aman!” türküsünü yaptırmışlar. Bu türkü zamanın devlet radyolarında sabah akşam gece gündüz çalınmış. Zeytinyağı yerine ABD’nin çok ürettiği soya ve Ayçiçek yağı ile margarin adeta yığılmış. Bu türkü sayesinde de zeytinyağını, sağlıklı pamuklu kumaşları kötüledikleri gibi buna itiraz edeni de cahillikle suçlamışlar. Zeytinyağımıza da ABD tarafından kota konmuş. Üretimine gerek duyulmayacak şekle getiren baskılar yapılmış. O dönemde ölü zeytin ağacının İspanya’ya olan ihracatta önemli bir yer tutmaya başlaması dikkat çekmiş. Araştırılınca İspanyolların bu ağaçları asfalt yapımında kullanmadıkları ortaya çıkmış. Birkaç yıl sonra da Türkiye’yi üretimde ekarte eden İspanya zeytin ve zeytinyağı üretiminde dünya lideri haline gelmiş.

Hani ben de hep derim ya “kafir tek millettir.”

İspanyollar zeytin ağaçlarımızı yaktırıp ölü ağaca para sayarak üretimi durduruyor. ABD de margarin fabrikaları kuruyor. Pamuklu basma yerine sentetik kumaşlar yığılıyor Türkiye’me.

Bu malzemelerin yoğun reklamları ile Türkiye’yi sağlıksız ve sefil bir ortama sürüklüyorlar.

On yıl kadar sonra Ege’de zeytinyağı üreten birkaç il dışında kalp rahatsızlıklarından ölümler de çoğalıyor.

Konu içinde konu. Kazık; yan budakları da başka kazık. Söktürülen ve yakılan Zeytin ağaçlarının yerine bize bağış(!) olarak verilen çam ağaçları da ayrı bir kazık. Yangın sırasında patlayan kozalaklar 50 metre öteye kadar sıçrayıp daha geniş alanlara yayılmasına sebep oluyor. Neden bu ağaçlar yerine meyve, ıhlamur vb. canlı çeşitliliğini de artıracak her yönden faydalı ağaçlar dikilmez. Sebebi 50’li yıllarda ABD ile yapılan anlaşmalara bağlı kalmamız.

Menderes döneminde değiştirilemeyen bu orman politikası Demirel döneminde de aynı idi. Adamlar nasıl elimizi kolumuzu bağladıysa halen yanan ormanların yerine gene çam dikmeye devam ediyoruz.

Zeytin Kur’an-i Kerim’de geçen bir nimet. İncir de. Uzaklaştıkça kaybetmek ve kazıklanmak kaçınılmaz sonumuz.

Ersoy Baba (sizden geçmiş ama) hiç olmazsa çocuklarınızı uyanık tutun da benzer kazıkları yemesinler diye yazıp çizdiriyor.

Kalın sağlıcakla.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Ersoy Baba
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

Yazarın Özgeçmişi:
Ersoy Baba sınıfta kalma yokkenki yıllarda ilkokulu okudu. Hastalıkları sebebiyle okula gidemese de zorla mezun edildi.
Lise tahsilinden sonra Ankara'ya yerleşti.Teklifler Oxfort'tan gelmesine rağmen Gazi Eğitim Fakültesini tercih etti.  Ersoy baba bi gazetenin matbaasında tashihler  yaptı. Sonra birden kendini aynı gazetenin editör masasında buldu. Editör yemekten döndüğünde masadan kalkmak zorunda kaldı. Hırs yaptı ve rakip gazetede köşe yazarlığına kadar yükseldi. Şimdilerde emekli oldu. Gidip kahve köşelerinde oturacağına gazete köşelerinde milleti yazılarıyla meşgul ediyor.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya