Siyaset Körlüğü!
MAKALE
Paylaş
12.05.2023 21:51
231 okunma
Kemal Cengiz

Cennet mekan Sultan 2. Abdülhamid Han'a karşı maceracı İttihad Terakkinin tahrikine  kapılarak siyasette yanlış yolu tutan dönemin bazı hocaları (M.Akif. Elmalılı Hamdi Yazır, Said Nursi… gibi), Cumhuriyet kurulup Lozan Antlaşması ile Batının güdümüne girildikten sonra uyandılar ve pişman oldular.

Kimisi Elmalılı Hamdi Yazır gibi evine kapandı; kimisi Said Nursi gibi Erek dağında "İnzivaya" çekildi; kimisi de Mehmet Akif gibi soluğu yurtdışında (Mısır) aldı.

Ölümlerine yakın da bu bu hocalarımızın hepsi pişmanlıklarını, "Siyasetten Allah'a sığınırız" diyerek dile getirip tevbe ettiler ve "nedametle" gittiler.

Bunlardan sonra gelen nesil de, zamanımıza kadar "ibreti ve basihati"  bu hocalardan alarak "SİYASETİ NECASET" gibi kaçınılacak ve uzak durulacak bir MİKROP gördüler. Böyle bir siyaset körlüğü ile meydanı boş bıraktılar.

Günümüzde ise siyaset, dinimizin dünyamıza yansıyan yüzü olmuştur. Herkes batıl davası için PKK gibi dağlarda tetik çekerek savaşırken, sokaklarda FETÖ'ye karışıp kavgalaşırken, bizim "hak davamız" uğruna, "etliye sütlüye karışmadan" evimizde tesbih çekerek yan gelip yatmak suretiyle "Allah dostlarına dua, vatan düşmanlarına beddua okumamız" yeterli mücadele değildir. 

UYANALIM. Tarihi bir dönemeçten geçmekte  olduğumuz 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinde böyle bir "tembellik hatası" yaparsak, bizim gidecek mezardan başka yerimiz yok, kahrımızdan ölürüz !

İyi düşünelim, bazı hayati hataların telafisi yoktur; cezasını  hayatımızda çekeceğimiz sıkıntılarla öderiz.

Böyle bir dönemde dostlarımızı üzmek için  yapılacak hatalarımıza, düşmanlarımız  sevinecektir !

Darılsak da düşman olamayacağımız dostlarımıza,  darıldığımıza   pişman oluruz !

10.05.2023

KEMALCE

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
YAZARIN ÖZGEÇMİŞİ

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya